Медитація допомагає людині душевно заспокоїтися і відчути себе одним цілим зі світом. При цьому, за словами дослідників з Єля (США), вона може служити профілактикою цілого ряду психоневрологічних розладів.

За допомогою фМРТ вчені стежили за активністю мозку кількох добровольців, як давно практикують медитацію, так і новічков.Оказалось, що у медитуючих довгий час в мозку пригнічується так звана активність за замовчуванням. Раніше вважали, що ця нейронна мережа являє собою просто шум відпочиваючого, неактивного мозку, але згодом вдалося показати, що вона відповідає за самоаналіз. «Хто я?”, «Чому я це зробив?”, «Що б я зробив, якби? ..” – Приблизно такі питання знаходяться у веденні «дефолтної” нейронної мережі.

Вона дає притулок марень і марень, але саме в ній кореняться і тривожні стани, неуважність уваги, підвищена збудливість та нервовість поведінки. Більше того, нейрони цієї мережі сильніше інших схильні до утворення амілоїдних бляшок при хворобі Альцгеймера.У медитуючих активність цієї нейронної системи слабшає. Дослідники змогли це визначити по роботі середньої зони префронтальної кори і задньої частини поясної кори мозку.

В експерименті брали участь люди, що практикують три різні способи медитації, але придушення «самоаналізірующей” нейронної активності виявлялося незалежно від способу медитації. Крім того, у медитуючих одночасно з цією активністю працювали ділянки мозку, які здійснюють когнітивний контроль, – коли б свідомість оберігало саме себе від занадто глибокого занурення у власне «я”. Немає потреби нагадувати, що саме таке занурення, зациклення на собі лежить в основі аутизму і шізофреніі.Результати експериментів вчені збираються опублікувати в журналі PNAS.

Advertisements